Stomatologia dziecięca

Zadbamy aby wizyta Twojego dziecka w naszym gabinecie była wspaniałą przygodą

Stomatolog dziecięcy Białystok

Zapraszamy do stomatologa dziecięcego przyjmującego w Białymstoku. Naszym priorytetem jest wykształcenie w oczach dzieci pozytywnego wizerunku dentysty, tak aby dziecko kojarzyło wizyty w gabinecie z miłą przygodą.
Dbanie o zdrowie jamy ustnej od pierwszych miesięcy życia dziecka (to inwestycja w zdrowie na lata) ma wpływ na dalszy prawidłowy jego rozwój.

Wizyty adaptacyjne
Pierwsza wizyta u dentysty często dla naszych pociech to duży stres, ze względu na zupełnie nowe otoczenie, wiele nieznanych urządzeń, dźwięków, zapachów. Wiemy, że pierwsza wizyta na długo zostaje w pamięci każdego dziecka i ma wpływ na dalsze nastawienie do wizyt. Z tego powodu proponujemy wizytę adaptacyjną.

Na czym polega wizyta adaptacyjna?
Jest to krótkie spotkanie w gabinecie stomatologicznym bez wykonywania zabiegów leczniczych. Celem jej jest poprzez zabawę zapoznanie dziecka z otoczeniem, w wesoły i ciekawy sposób przedstawienie podstawowych narzędzi, z którymi spotykamy się u dentysty. Z naszego doświadczenia wynika, że taka bezstresowa wizyta owocuje w przyszłości wspaniałą współpracą między dzieckiem a lekarzem.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie?
Wyznajmy zasadę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, w związku z tym dobrze jest zaplanować wizytę już między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Tak, aby od samego początku wdrożyć prawidłowe nawyki higieniczne i nauczyć rodziców jak dbać o zęby pociech od samego początku.
Zgodnie z zasadami profilaktyki kolejne wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku przez kolejne 5 lat. Następnie lekarz ustala indywidualny plan opieki stomatologicznej.Jak przygotować dziecko do wizyty?
Nastawienie rodziców do wizyt dentystycznych ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie sobie je wyobrażało. Dlatego podpowiadamy jak przygotować pociechę do wizyty.
Odpowiednia narracja – zapewnianie dziecka „że nie będzie bolało” powoduje, że pociecha zaczyna obawiać się wizyty, ponieważ głównie słyszało o wizytach w kontekście bólu. Najlepiej nie używać tego słowa w związku z wizytą, lepiej zastąpić je innymi np. „przez chwilę może być nieprzyjemnie”.
W księgarniach jest wiele książeczek edukacyjnych bądź bajek o tematyce stomatologicznej. Dobrze jest przeczytać dziecku historyjkę i tym samym przybliżyć scenariusz leczenia.
Zabawa w dentystę – w ofercie sklepów z zabawkami są zestawy do zabawy w dentystę. Dobrze jest w domowych warunkach przećwiczyć: otwieranie buźki, świecenie latarką, liczenie ząbków. Na pierwszą wizytę dobrze jest wziąć ulubioną zabawkę. Stosujemy sprawdzoną zasadę tell-show-do, opowiedz-pokaż-wykonaj. Żeby nie narażać dziecka na stres, najpierw opowiadamy krok po kroku o wykonywanej procedurze, później pokazujemy np. na misiu, a dopiero gdy dziecko wie, czego ma się spodziewać – wykonujemy zabieg stomatologiczny.

Dla najbardziej wrażliwych małych pacjentów w ofercie mamy również leczenie zębów pod narkozą i pod opieką anestezjologa. Wtedy leczenie odbywa się w trakcie jednej wizyty.

 

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa dziecięcego?

Warto pokazać dziecku, że regularne wizyty u stomatologa dziecięcego to dobry nawyk, który zaowocuje w przyszłości. Właściwa profilaktyka wprowadzona już na wczesnym etapie sprawia, że dziecko jest zaznajomione z gabinetem i nie odczuwa strachu przed ewentualnym leczeniem. Regularne pojawianie się u stomatologa to także gwarancja, że dziecko uniknie poważniejszych chorób w obrębie jamy ustnej lub ich leczenie będzie znacznie mniej stresujące. Wizyty w gabinecie dentystycznym są również ważne dla rodziców – podczas konsultacji dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy.

 

Leczenie zębów mlecznych u stomatologa dziecięcego

Nasi stomatolodzy dziecięcy zajmują się leczeniem zębów mlecznych. Niestety ciągle panuje błędne przekonanie, że tzw. mleczaków nie należy leczyć, ponieważ i tak z czasem wypadną. Otóż należy pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej ważna jest już od pierwszych dni dziecka. Działania profilaktyczne i pielęgnacja zębów pozwoli uchronić się m.in. przed próchnicą. Ubytki w zębach mlecznych i ich przedwczesne wypadanie mogą w przyszłości skutkować poważnymi wadami zgryzu. Dlatego ważne jest, aby rodzice wraz ze swoimi dziećmi nie unikali gabinetów dentystycznych.

Zapraszamy do naszych placówek w Białymstoku najmłodszych, młodzież oraz dorosłych. Zachęcamy do rezerwacji wizyty poprzez naszą stronę. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny.

Specjaliści wykonujący usługę

lek. stom. spec. stom. zach. z endo.

Paula Hościłowicz-Sajda

lek. stom. spec. stom. zach. z endo.

Karolina Maciejewska-Kopyt

lek. stom.

Katarzyna Osmólska

lek. stom.

Anna Biegańska

lek. stom.

Katarzyna Kitlas

lek. stom. spec. stom. zach. z endo.

Justyna Sosnowska-Kieżel

lek. dent.

Monika Łupińska

lek. dent.

Katarzyna Laskowska

lek. dent.

Urszula Ładosz

Gabinety wykonujące usługę

Gabinet

Fabryczna

39

Gabinet

Zagórna

2A

Zadzwoń do nas Umów wizytę

©2024 Hościłowicz Stomatologia

Polityka cookies

Wykonanie: Onepix. | DRE STUDIO

×